حمایت از خانواده های زندانیان وظیفه همگانی است / عضویت ۷۶۸خانواده زندانیان در انجمن“سردار محمد علی نصرتی ” رئیس انجمن حمایت از زندانیان استان آذربایجان شرقی بخش مرکزی تبریز میزبان مدیرمسئول و خبرنگاران “سازه خبر، رسانه توسعه و آبادانی” نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی حوزه شهری شمالغرب کشور بود و به سوالات آنها پاسخ داد.

 

به گزارش سازه خبر، سردار محمد علی نصرتی، در ابتدای گفتگوی اختصاصی خود با “سازه خبردهه‌ی مبارک فجر را گرامی داشته و آنرا از الطاف الهی شمرده و بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران الگویی برای تمامی کشورهای آزادی خواه است. بخشی از دستاوردهای انقلاب بازیابی هویت ملی و ارزش های ایرانی اسلامی، نفی سکولاریسم اخلاقی، عدم وابستگی به شرق و غرب بوده که مستلزم بازخوانی علی الخصوص برای قشر جوان هستند تا مانع فراموشی اهداف و دستاوردهای انقلاب شود.

وی با بیان اینکه آغاز دین و معنویت، احیا و اعتلای انقلاب اسلامی در ایران و جهان از دستاوردهای ارزشمند انقلاب است، یادآور شد: این دستاورد ویژه در بحث مقاومت ملی تمامی معادلات دشمن در توطئه علیه مردم و نظام جمهوری اسلامی را بر هم زده است. اکنون در حوزه‌ی نظامی دشمنان هیچ اقدامی نمی‌توانند بکنند و این از قدرت نظام جمهوری اسلامی است.

 

سردار نصرتی با اشاره به اهمیت “بصیرت افزایی” و “مقابله با تهدیدات دشمن” افزود: البته اکنون فضای مجازی و معاندین با تکیه بر پوشاندن حقایق جلوه‌ای دیگر و غلط از این نطام را نشان می‌دهد بطوریکه درصدد هستند بر باورهای مردم غلبه کرده و نوع نگرش مردم را عوض کند، اما خوشبختانه مردم غیور ما قدرت سنجش و تحلیل دارند و می‌دانند که نباید فریب توطئه ی دشمنان را بخورند.

وی با اشاره به دستاورد‌ ها و کسب تجارب علمی در مدت زمان پس از انقلاب، بیان کرد: در عرصه پزشکی، نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، سلول‌ های بنیادی، انرژی هسته‌ ای، هوافضا و… شاهد دستاوردهای علمی در مراتب جهانی هستیم.

سردار نصرتی ضمن یادآوری تاثیر روحیه‌ های جهادی و غیر نفسانی در انجام امورات، اظهار کرد: روحیه‌های جهادی در عملکرد و فعالیت‌های مطلوب موثر است در کارها باید رضایت الهی مورد توجه قرار گیرد، چراکه این رمز موفقیت فعالیت مسئولان شایسته در اوایل انقلاب است.

رئیس انجمن حمایت از زندانیان تبریز در ادامه به بیان عملکرد این انجمن پرداخت و با بیان اینکه این انجمن یکی از قدیمی‌ ترین تشکل‌ های مردمی می‌باشد، یاد آور شد: انجمن حمایت از زندانیان تبریز از جمله پیشتازان در این عرصه است که هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی موفق عمل کرده است. این انجمن از سالهای گذشته با هدف حمایت از خانواده های زندانیانی که به هر دلیلی از چرخه‌ی زندگی در کنار خانواده حذف می‌شوند صورت گرفته است.

وی افزود: هرچند با متخلفین باید برخورد قانونی شود و مجازات لازم صورت گیرد اما خانواده‌ های آنان که بی گناه هستند حتما باید حمایت های کافی از آنان انجام شود.

سردارنصرتی با بیان اینکه خانواده‌ های زندانیان اولین کسانی هستند که قربانی می‌ شوند، افزود: خانواده های زندانیان جزو همین کشور و آب و خاک و نظام ما هستند و شایسته است که حمایت های کافی از آنان صورت گیرد.

وی تاکید کرد: نگرش موجود در جامعه مان نسبت به خانواده های زندانیان درست نیست، چراکه از جانب آن‌ها تخلفی صورت نگرفته بلکه قربانیان ماجرا هستند و خود آنان نیز به اندازه‌ی کافی آسیب دیده‌ اند و وظیفه‌ ی ما حمایت از آنان است بصیرت افزایی در این خصوص نیز از دیگر اقدامات لازم و مهم در این حوزه است که باید صورت گیرد.

رئیس انجمن حمایت از زندانیان تبریز در خصوص ” تعداد خانواده های تحت پوشش انجمن ” گفت: طبق آمار در بدو ورود بنده به این انجمن (سال۱۳۹۷) ۲۲۷ خانواده تحت پوشش این انجمن بودند که خدماتی به آنها ارائه می شد اما تلاش کردیم در طول یک سال میزان خانواده های تحت پوشش را در سال ۱۳۹۸ به ۴۶۰ خانوار و در سال ۱۳۹۹ به ۴۹۴ خانوار رساندیم و در سال جاری نیز تعداد خانواده های تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان تبریز به ۷۶۸ خانوار رسید که البته سعی بر آن است که این میزان را نیز افزایش داده و خدمات بیشتری ارائه کنیم.

نصرتی ادامه داد: البته از طرفی اراده انجمن و قوه‌ی قضائیه بر کاهش جمعیت کیفری است، منتها نسبت به میزان زندانیان تلاش می شود خانوار اکثریت تحت پوشش و حمایت قرار گیرند.

وی تصریح کرد: لازم به ذکر است ارائه خدمات انجمن به دو نوع صورت می گیرد. در این انجمن هم از خانواده های زندانیان حمایت می شود و هم از خود زندانیان، که با ارائه ی خدمات در حوزه های مختلف سعی در حمایت آنان می شود. اما عملکرد گستره ی انجمن در خصوص خانواده های زندانیان است.

رئیس انجمن حمایت از زندانیان تبریز در خصوص ” نوع ارائه خدمات به خانواده های زندانیان ” اظهار داشت: مسائل مربوط معیشت خانوار بسیار مورد توجه انجمن است و مسائلی هم چون مربوط به حوزه ی درمان و دارو، مسائل حوزه ی تحصیلی فرزندان، تغذیه و مواد غذایی خانوار، سفرهای معیشتی، تهیه ی پوشاک و البسه، پرداخت اجاره بهای خانه و… از جمله مواردی است که ذیل خدمات انجمن قرار می گیرد. البته حرفه و مهارت آموزی نیز برای سرپرستان خانوار در نظر گرفته می شود تا با اشتغال زندگی خود را اداره کنند.

وی افزود: در خصوص ارائه ی خدمات به زندانیان نیز در بحث آموزش این افراد ارتباط تنگاتنگی با مسئولین اداره ی کل زندان‌ ها و زندان تبریز داریم که همکاری هایی در زمینه های آموزش مهارتی و تربیتی و اعتقادی و… صورت می گیرد. در حد وسع نیز از زندانیان در خصوص درمان و توان بخشی حمایت هایی صورت می گیرد.

وی تاکید کرد:سال گذشته افزایش چشمگیری در ارائه ی خدمات داشتیم بطوریکه در حمایت از خانواده های زندانیان ۳۳% و حمایت از خود زندانیان ۱۸۵% افزایش خدمات صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ” این انجمن هیچ بودجه ی دولتی ندارد” افزود: انجمن حمایت از زندانیان از هیچ بودجه ی دولتی برخوردار نبوده و سرمایه های مالی آن عمدتاً از طریق خیرین و بعضاً سرمایه گذاری های این سازمان صورت می‌گیرد. البته برای توسعه ی اقتصادی این مجموعه برای آینده برنامه هایی نیز در نظر داریم.

رئیس انجمن حمایت از زندانیان تبریز افزود: علارغم کاهش ۱۴درصدی کمک های مردمی در ۹ ماه اخیر، ۳۶درصد درآمد مجموعه افزایش یافته است. اما همچنان در تلاشیم از تمامی ظرفیت ها برای اینکه خانواده های بیشتر زندانیان را تحت پوشش انجمن قرار دهیم، بهره مند شویم.

وی با اشاره به همه گیری بیماری کرونا و آموزش های مجازی، اظهار کرد: بسیاری از فرزندان این خانوار صرفا به دلیل عدم وجود تلفن همراه هوشمند از تحصیل جا می‌ماندند و تصمیم بر ترک تحصیل می گرفتند که تلاش کردیم بیش از ۲۰۰ تبلت و تلفن همراه هوشمند در اختیار این افراد قرار دهیم تا از تحصیل علم باز نمانند.

وی در پایان این گفتگوی اختصاصی تاکید کرد: خانواده ها رکن پایدار جامعه هستند و حمایت از خانواده های زندانیان با هدف عدم فروپاشی کانون گرم‌شان صورت می گیرد ناگفته نماند که مشارکت و حمایت های مردمی موجب افزایش هم افزایی و حمایت بیش از پیش به خانواده های زندانیانی که آسیب دیده اند می شود و به طور قطع می توان گفت حمایت از خانواده ها زندانیان یک وظیفه همگانی است.

تهیه و تنظیم: مهسا صبحی

عکس:پریسا منفرد

شماره حساب
کمک به خانواده های زندانیان


شماره کارت بانک مهر ایران :          3645 0474 7370 6063
شماره کارت بانک ملی :                4634 9904 9975 6037
شماره حساب بانک ملی :                      0105924719000
 

 

تماس با ما
آدرس : تبریز ـ جاده ائل گلی ـ فلکه خیام ـ 35 متری سینا ـ اول کوی مخابرات پلاک  22  ـ  انجمن حمایت از زندانیان
تلفن دفتر : 338 26 253 
تلفنخانه : 338 26 324   
مددکاری :338 26 238  
فکس :338 26 361